Inkvarteringsstatistik för hotell i juli 2025
I juli hyrdes 87 procent av hotellrummen ut
Hotellövernattningarna på Åland uppgick i juli 2025 till 53 300, vilket innebär en nedgång med 3 procent från samma månad 2024. Antalet är det lägsta för juli sedan covid-19-pandemin, men nivån är fortsättningsvis högre än i juli tidigare år under 2000-talet. Jämfört med juli i fjol minskade såväl de finländska som de svenska gästernas övernattningar, och både på hotellen i staden och i landskommunerna blev övernattningarna något färre. Beläggningsgraden uppgick till 87 procent, vilket var några procentenheter lägre än i juli de senaste åren, då den legat på 90–92 procent.
Hotellövernattningar i juli 2000–2025
I medeltal två övernattningar per gäst
Nästan 60 procent av hotellgästerna kom från Finland och 33 procent var från Sverige. Övriga gäster kom från 40 olika länder, av vilka Estland och Tyskland var bäst representerade med 460 personer från Estland och 350 från Tyskland. Hotellen hade 300 åländska gäster och drygt 200 gäster från Norge. Också USA, Danmark, Schweiz och Storbritannien stod för över hundra hotellgäster vardera. Gästerna stannade i genomsnitt två nätter på hotellen.
Anlända gäster och hotellövernattningar efter gästernas hemland juli 2025
Övernattningarna minskade med tre procent
Hotellen på Åland hade 53 300 övernattningar i juli 2025. Såväl de finländska som de svenska övernattningarna minskade med tre procent jämfört med juli 2024. Samtidigt minskade övernattningarna av gäster från övriga länder med nästan sju procent. Totalt sett gick antalet hotellövernattningar ner med 3,3 procent från juli 2024.
Färre hotellövernattningar både i Mariehamn och i landskommunerna
Övernattningarna minskade både på hotellen i Mariehamn och i landskommunerna men procentuellt sett var nedgången större utanför staden, eller -8 procent i landskommunerna och -1 procent i Mariehamn. Det var de fritidsrelaterade övernattningarna som minskade, medan övernattningarna med arbetssyfte ökade något. De arbetsrelaterade övernattningarna var ändå väldigt få i juli, då endast knappt tre procent av alla övernattningar berodde på arbete.
Hotellövernattningar efter gästernas hemland, hotellens region och resornas syfte juli 2024–2025
Endast övernattningarna av gäster längre bort ifrån än Sverige och Finland ökade på årsbasis
Hittills i år, det vill säga under månaderna januari–juli, har hotellen haft 144 000 övernattningar, vilket är en nedgång med 4 procent från samma period 2024. Både de finländska och de svenska övernattningarna har minskat med ungefär fem procent. Övernattningarna av gäster från Sverige var lite färre än under samma månader åren före pandemin, medan de finländska övernattningarna fortsättningsvis var flera, trots den negativa trenden sedan 2022. Övernattningarna av gäster från länder längre bort än Sverige och Finland har ökat totalt sett under januari till juli och var drygt tusen flera än under motsvarande månader 2024.
Hotellövernattningar efter gästernas hemland januari–juli 2018–2025
Använd gärna fakta ur den här nyheten men kom ihåg att ange Källa: ÅSUB