Arbetslöshetssituationen februari 2026
Det relativa arbetslöshetstalet 5,7 procent i februari
I februari var det relativa arbetslöshetstalet i genomsnitt 5,7 procent, i februari året innan var arbetslöshetstalet 5,3 procent. För kvinnorna var det relativa arbetslöshetstalet 4,9 procent medan det var 6,5 procent för männen. I februari var därtill 1,6 procent av arbetskraften sysselsatta i sysselsättningsfrämjande åtgärder (sysselsättningsstöd, arbetsprövning/arbetspraktik eller i sysselsättningsfrämjande utbildning), dessa ingår inte i det relativa arbetslöshetstalet.
Sett till ålder var det relativa arbetslöshetstalet högre för unga arbetssökande. Det relativa arbetslöshetstalet för ungdomar under 25 år var 7,8 procent (7,4 procent i februari år 2025). För kvinnor var ungdomsarbetslöshetstalet lägre än för männen, 5,6 procent jämfört med 9,6 procent. Det relativa arbetslöshetstalet för de 55 år fyllda var 5,2 procent (4,6 procent i februari år 2025). Här var arbetslöshetstalet 4,6 procent för kvinnorna och 5,9 procent för männen. För personer i åldern 25–54 år var arbetslöshetstalet 5,7 procent (5,3 procent i februari ifjol), här var arbetslöshetstalet 5,0 procent för kvinnorna och 6,3 procent för männen. Jämfört med situationen i januari minskade det relativa arbetslöshetstalet för personer äldre än 55 år, men ökade i åldersgrupperna under 25 år samt 25–54 år. För en tabell med aktuella uppgifter om det relativa arbetslöshetstalet efter utvalda åldersgrupper samt arbetslöshetens längd, klicka här.
Det relativa arbetslöshetstalet högre i Mariehamn
En regionvis jämförelse visar att arbetslöshetstalet i Mariehamn i februari var 7,9 procent (7,1 procent i februari året innan). På landsbygden var arbetslöshetstalet i februari ca 4,4 procent (4,1 procent i februari året innan), och i skärgården var det 4,1 procent (samma som i februari året innan). För en tabell med kommunvisa uppgifter om det relativa arbetslöshetstalet, klicka här.
Figur 1: Regionala arbetslöshetstal 2019–2026

Antalet lediga platser fortsatte att minska i februari
Antalet lediga platser var i slutet av februari 340 stycken, och det är hela 187 platser färre än i februari 2025. De lediga platserna i förhållande till antalet arbetslösa arbetssökande var endast 39,4 procent i februari i år, vilket är 26,7 procentenheter lägre än februari året innan. Flest lediga platser fanns i gruppen service- och försäljningspersonal (med 119 lediga platser).
Vissa kortare tidsserier finns i detta meddelande medan längre tidsserier och historisk data finns att tillgå i våra databaser. Under vårt temaområde hållbar utveckling finns även beräknad risk för arbetslöshet, diagram och underlagstabell finns att ladda ned i Excel-format.
Beskrivning av statistiken
Observera att uppgiften för arbetskraften justeras i januari, vilket kan medföra vissa förändringar i det relativa arbetslöshetstalet. Mer information om förändringen av arbetskraften finns i statistikpubliceringen Sysselsatt arbetskraft den 31.12.2023. Vid jämförelser med uppgifter för Finland, vänligen notera att de uppgifter som publiceras av Statistikcentralen baserar sig på Arbetskraftsundersökningen (AKU). Arbetslöshetsuppgifter i AKU brukar generellt vara betydligt lägre än registerbaserade uppgifter från Arbets- och Näringsministeriet/UF-Centret, vilka motsvarar uppgifterna i den åländska arbetslöshetsstatistiken.
För mera information om arbetslöshetsstatistiken och dess begrepp, klicka här.
Använd gärna fakta ur den här nyheten men kom ihåg att ange Källa: ÅSUB