Arbetslöshetssituationen mars 2026
Det relativa arbetslöshetstalet 5,8 procent i mars
I mars var det relativa arbetslöshetstalet i genomsnitt 5,8 procent, i mars året innan var arbetslöshetstalet 5,1 procent. För kvinnorna var det relativa arbetslöshetstalet 5,1 procent medan det var 6,4 procent för männen. I mars var därtill 1,5 procent av arbetskraften sysselsatta i sysselsättningsfrämjande åtgärder (sysselsättningsstöd, arbetsprövning/arbetspraktik eller i sysselsättningsfrämjande utbildning), dessa ingår inte i det relativa arbetslöshetstalet.
Sett till ålder var det relativa arbetslöshetstalet högre för unga arbetssökande. Det relativa arbetslöshetstalet för ungdomar under 25 år var 7,9 procent (6,6 procent i mars år 2025). För kvinnor var ungdomsarbetslöshetstalet lägre än för männen, 6,2 procent jämfört med 9,4 procent. Det relativa arbetslöshetstalet för de 55 år fyllda var 5,2 procent (4,7 procent i mars år 2025). Här var arbetslöshetstalet 4,7 procent för kvinnorna och 5,8 procent för männen. För personer i åldern 25–54 år var arbetslöshetstalet 5,7 procent (5,1 procent i mars ifjol), här var arbetslöshetstalet 5,2 procent för kvinnorna och 6,2 procent för männen. Jämfört med situationen i februari ökade det relativa arbetslöshetstalet något för personer under 25 år, och var oförändrat i åldersgrupperna 25–54 år samt över 55 år. För en tabell med aktuella uppgifter om det relativa arbetslöshetstalet efter utvalda åldersgrupper samt arbetslöshetens längd, klicka här.
Det relativa arbetslöshetstalet högre i Mariehamn
En regionvis jämförelse visar att arbetslöshetstalet i Mariehamn i mars var 7,9 procent (6,8 procent i mars året innan). På landsbygden var arbetslöshetstalet i mars ca 4,5 procent (4,1 procent i mars året innan), och i skärgården var det 3,9 procent (4,1 procent i mars året innan). För en tabell med kommunvisa uppgifter om det relativa arbetslöshetstalet, klicka här.
Figur 1: Regionala arbetslöshetstal 2019–2026

Antalet lediga platser fortsatte att minska i mars
Antalet lediga platser var i slutet av mars 330 stycken, och det är 24 platser färre än i mars 2025. De lediga platserna i förhållande till antalet arbetslösa arbetssökande var endast 38,0 procent i mars i år, vilket är 7,7 procentenheter lägre än mars året innan. Flest lediga platser fanns i gruppen service- och försäljningspersonal (med 132 lediga platser).
Vissa kortare tidsserier finns i detta meddelande medan längre tidsserier och historisk data finns att tillgå i våra databaser. Under vårt temaområde hållbar utveckling finns även beräknad risk för arbetslöshet, diagram och underlagstabell finns att ladda ned i Excel-format.
Beskrivning av statistiken
Observera att uppgiften för arbetskraften justeras i januari, vilket kan medföra vissa förändringar i det relativa arbetslöshetstalet. Mer information om förändringen av arbetskraften finns i statistikpubliceringen Sysselsatt arbetskraft den 31.12.2023. Vid jämförelser med uppgifter för Finland, vänligen notera att de uppgifter som publiceras av Statistikcentralen baserar sig på Arbetskraftsundersökningen (AKU). Arbetslöshetsuppgifter i AKU brukar generellt vara betydligt lägre än registerbaserade uppgifter från Arbets- och Näringsministeriet/UF-Centret, vilka motsvarar uppgifterna i den åländska arbetslöshetsstatistiken.
För mera information om arbetslöshetsstatistiken och dess begrepp, klicka här.
Använd gärna fakta ur den här nyheten men kom ihåg att ange Källa: ÅSUB